ul. Siennicka 40, 04-393 Warszawa
A+
A-

Książki

Zintegrowany mózg okładka

"Zintegrowany mózg - zintegrowane dziecko"
Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

Dom wydawniczy Rebis


Czy można wytłumaczyć funkcjonowanie mózgu w prosty, przystępny sposób, tak by móc tę wiedzę wykorzystać w praktyce? Autorzy udowadniają nam, że można.
Daniel J. Siegiel jest neurobiologiem i psychiatrą dziecięcym, Tina Payne Bryson jest pediatrą i psychoterapeutką, można powiedzieć, że to idealny duet, aby wyjaśnić nasze zachowania, reakcje, emocje. Książka zawiera 12 strategii integrujących mózg dziecka, których celem jest „pomóc dzieciom stać się szczęśliwszymi i zdrowszymi ludźmi, którzy dobrze czują się we własnej skórze” a rodzicom zamienić „chwile, które próbują po prostu  przetrwać, na okazje, by pomóc dziecku rozkwitnąć”. Strategie – to cenne wskazówki i techniki jak pomóc dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami, wykorzystując wiedzę o tym, jak rozwija się mózg.
Zalety książki to:

 • prosty, humorystyczny język, choć książka bazuje na zdobyczach nauki,
 • dwa dodatki po każdym rozdziale (dla dziecka i rodzica),
 • ilustracje,
 • ściągawka na końcu książki, która porządkuje wiedzę
 • tabela „przedziały wiekowe i etapy rozwoju”, która skrótowo przedstawia praktyczne wykorzystanie strategii w zależności od wieku dziecka.

Niewątpliwie jest  to książka dla rodziców i wszystkich specjalistów pracujących z dziećmi.

Anna Roguska-psycholog

 

"Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały"
Joanna Faber, Julie King

Wydawnictwo Media Rodzina
 

Poradnik "przetrwania" dla rodziców napisany żywym, dowcipnym językiem. Autorki książki zajmują się prowadzeniem warsztatów umiejętności wychowawczych dla rodziców i każda z nich wychowała po trójce własnych dzieci. Wiedzą więc o czym piszą, rozumieją doskonale z czym borykają się rodzice małych dzieci. Jak pisze jedna z nich: „Chociaż sądziłam, że wychowanie dzieci bęczie dla mnie naturalną sprawą, to Jednak gcy trzeba dzień po dniu i noc po nocy zaspokajać bez ustanku wszystkie potrzeby i uczucia, nic nie jest łatwe i nikt - doskonały. Czasami jedyny cel to zwykłe przetrwanie”. Autorki dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą, doświadczeniem jak również doświadczeniem rodziców przychodzących do nich na warsztaty.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autorki przedstawiają zestaw podstawowych "narzędzi” niezbędnych w wychowywaniu małych czieci. Owe "narzędzia" będą potrzebne do tego, żeby poradzić sobie z trudnymi uczuciami dzieci (które mają wpływ na ich zachowana), niezbędne do skutecznego zachęcania dzieci do współpracy, pomogą w rozwiązywaniu konfliktów. Druga część książki jest poświęcona zastosowaniu "narzędzi” w rozwiązywaniu codziennych problemów takich jak: poranne wychodzenie z domu, zakupy w supermarkecie, sprzątanie czy konflikty między rodzeństwem.
Ogromną zaletą książki jest rozdział dotyczący wychowywania dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (jedna z autorek ma dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz z autyzmem).

Lidia Zienkiewicz - psycholog

 
okładka książki "Jak mówić, aby dzieci nas słuchały"


 

okładka książki "Świry, dziwadła i Zespół Aspergera"

"Świry, dziwadła i Zespół Aspergera"
Luke Jackson

Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna
 

Poradnik dla rodziców i nastolatków z zespołem Aspergera napisany przez trzynastolatka z zespołem Aspergera. Autor dowcipnie charakteryzuje, czym jest zespół a potem opisuje rożne trudności w funkcjonowaniu, zwłaszcza w funkcjonowaniu społecznym, sposoby radzenia sobie, daje też pewne wskazówki postępowania. Często zwraca się do czytelnika, mówiąc, co może być trudne, co dla niego osobiście jest trudne, co jest po prostu typowe dla zespołu Aspergera. Zachowuje przy tym dość duży dystans, wskazując wprost na potrzebę zaakceptowania siebie. Luce Jackson wychowuje się wraz z licznym rodzeństwem, jeden z jego braci cierpi na ADHD, a najmłodszy na autyzm, w książce można znaleźć też dużo odniesień, do tych dwóch zaburzeń, zwłaszcza ciekawe porównania, ze wskazaniem na cechy wspólne. Plusem książki jest lekki styl, w jakim została napisana.

Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta
 

"Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami"
Ronald M. Rapee, Ann Wignall, Susan H. Spence, Vanessa Cobham, Heidi Lyneham

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Książka warta polecenia rodzicom dzieci lękowych. Nie tylko opisuje przyczyny lęku i jego przejawy, ale przede wszystkim jest programem, który krok po kroku uczy, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka. Autorzy nie oszukują, iż poradzenie sobie z lękiem dziecka będzie szybkie i na pewno skończy się sukcesem. Przedstawiane propozycje ćwiczeń wymagają czasu, cierpliwości i zaangażowania nie tylko dziecka, ale przede wszystkim rodzica (zarówno dziecko, jak i rodzic mają odrębne zadania do wykonania, proponowane są również wspólne aktywności). Wspólna praca według zawartych w tej książce wskazówek może przynieść jednak wiele korzyści: zrozumienie mechanizmów pojawiania się lęku, zmniejszenie częstotliwości pojawiania się reakcji lękowych u dziecka oraz wypracowanie sposobów radzenia sobie z nimi, rozwijanie potrzebnych w życiu dziecka umiejętności (na przykład radzenie sobie z dokuczaniem) czy poprawę więzi między dzieckiem a rodzicem. 

Przemysław Marszał - psycholog

okładka książki "Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami"
 
Self-Reg okładka

„Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać gdy emocje biorą górę.”
Agnieszka Stążka- Gawrysiak

 

Wydawnictwo Znak

Wydawałoby się, że to książka wyłącznie dla dzieci, a tak naprawdę to obowiązkowa lektura dla rodziców i specjalistów. 7 opowieści, których bohaterami są przedszkolaki, sześcioletni Kuba i trzyletnia Lena. Historie, które poznajemy zdarzają się w każdej rodzinie (marudzenie przy kolacji, spory na placu zabaw, nagłe wybuchy złości). Z dziećmi i ich rodzicami uczymy się, jak radzić sobie z silnymi emocjami, sytuacjami trudnymi, które często są wyzwaniem rodzicielskim.
Niewątpliwym atutem książki są „merytoryczne podrozdziały” dla rodziców, po każdej z historii, w których w przystępny sposób wyjaśnione zostały mechanizmy zachowań, konstruktywne strategie radzenia sobie z emocjami, konkretne wskazówki postępowania. Opowieści są ciekawe, a wykorzystane w nich metafory trafne, łatwe do zrozumienia i zastosowania przez dzieci. Dodatkową zaletą książki są ładne ilustracje.
Warto czytać całą rodziną.

Anna Roguska- psycholog

 

"Nie przydeptuj małych skrzydeł"
Katarzyna Wnęk-Joniec

Wydawnictwo Akademickie "Żak"

 

Obowiązkowa lektura każdego rodzica! Napisana prostym językiem - językiem dziecka. Kwintesencja tego, co najważniejsze w wychowaniu i budowaniu relacji z dzieckiem, uczy wrażliwości na potrzeby małych dzieci. Książeczka mała, ale bardzo bogata w treść.
Każdy rozdział to apel małego dziecka do rodzica, na przykład:

 • Szanuj mnie,
 • Przytulaj mnie,
 • Nie mów o mnie źle,
 • Pomóż mi się złościć,
 • Pozwól mi płakać,
 • Nie lekceważ moich lęków,
 • Nie dawaj mi wszystkiego, o co poproszę,
 • Ja także chcę być wysłuchany,
 • Daj mi swój czas,
 • Wspieraj mnie mądrze.

 

Anna Gromek, psycholog

okładka książki "Nie przydeptuj małych skrzydeł"
 

okładka książki "Coś zupełnie innego. Piekło dorastania"

"Coś zupełnie innego. Piekło dorastania"
Arnhild Lauveng

Wydawnictwo Smak Słowa
 

Autorka wstrząsającej książki autobiograficznej „Po drugiej stronie lustra” opisującej trudne doświadczenie przeżywania przez nastolatkę zaburzenia psychotycznego oraz pobytu w szpitalu psychiatrycznym, tym razem jako psychoterapeutka napisała książkę dla młodych czytelników borykających się z rożnymi trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi, a także dla różnych osób w ich otoczeniu: rówieśników rodzeństwa, rodziców, dziadków, sąsiadów, nauczycieli. Książka jest podzielna na dwie części: pierwsza składa się z opowiadań, których bohaterowie przeżywają różne trudności psychiczne, jest opisane ich środowisko, działania bliskich. Widać wyraźnie, że niektóre postawy, zachowania rówieśników, dorosłych, pomagają w poradzeniu sobie z problemem, a niektóre wyraźnie zwiększają przeżywane trudności. Problemy nastolatków są pokazane przez opis ich odczuć, przeżyć, zachowań, nie są nazwane, czy sklasyfikowane medycznie.  Pozwala to nastoletniemu czytelnikowi identyfikować się
z postacią, a dorosłemu dają możliwość refleksji nad bliskimi sobie dziećmi, a także nad własnym zachowaniem i jego konsekwencjami. W drugiej części autorka, bez sensacji, czy budzenia lęku, starannie objaśnia czym są zaburzenia psychiczne, jak wpływają na organizm stosowane leki, i dlaczego nie zawsze działają, co to jest psychoterapia, co się dzieje po przyjęciu do szpitala psychiatrycznego oraz wiele innych kwestii istotnych dla osoby rozważającej podjęcie leczenia bądź już leczącej się psychiatrycznie.
Książkę warto polecić nastolatkom - może pomóc zrozumieć problemy własne i problemy przyjaciół, a także w sposób przystępny odpowiada na wiele pytań, o tym czym są zaburzenia, jak się je leczy. Rodzice, nauczyciele w przedstawionej pozycji znajdą opisy konkretnych zachowań - co może pomóc w refleksji na własnymi zachowaniami w kontekście problemów psychicznych dzieci i młodzieży.

Anna Steinhagen, psycholog, pedagog, psychoterapeuta

 

"Niechęć do szkoły"
David Heyne, Stephanie Rollings

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
 

Książka poświęcona jest interwencji w przypadku odmowy chodzenia szkoły, która, wbrew publicznej opinii,  nie jest tożsama z wagarowaniem. Oprócz nieobecności w szkole charakteryzują ją  występujące u dzieci odznaki problemów emocjonalnych, gównie nadmiernej lękliwości, przygnębienia i różnych objawów somatycznych. Dzieci w trakcie nieobecności w szkole pozostają w domu, a rodzice o tym wiedzą, u uczniów tych nie obserwuje się problemów wychowawczych. Według autorów odmowę chodzenia do szkoły zazwyczaj poprzedza jedno z wymienionych zdarzeń: zmiana szkoły, choroba członka rodziny, bądź inne stresujące wydarzenia w rodzinie, lęk w sytuacjach szkolnych, izolacja rówieśnicza, natomiast inne czynniki podtrzymują zaburzenia. Książka oprócz opisu przedstawia również sposób interwencji - obejmujący zarówno pracę z dzieckiem, rodzicami jak i z personelem szkoły. Działania oparte są na założeniach terapii poznawczo- behawioralnej. Dokładnie została także opisana strategia powrotu ucznia do szkoły.
 

Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta

okładka książki "Niechęć do szkoły"
 
okładka książki "Moje dziecko doprowadza mnie do szału"

"Moje dziecko doprowadza mnie do szału"
Isabelle Filliozat

Wydawnictwo Esprit


Poradnik dla rodziców dzieci  w wieku 6-11 lat. To kompendium wiedzy o psychicznym rozwoju dziecka. Autorka krok po kroku omawia prawidłowości rozwojowe w danym wieku, w przejrzysty sposób tłumaczy zawiłe różnice między spojrzeniem na świat rodzica, a postrzeganiem otoczenia przez dziecko. Książka wyjaśnia między innymi co powoduje u dziecka napady złości, radzi jak zachować się, gdy dziecko rzuca rzeczy, gdzie popadnie. Pomaga rozpoznać przyczyny stresu dziecka.  Książka daje do myślenia i motywuje do działania.

Anna Gromek - psycholog

 

"Depresja i próby samobójcze wśród młodzieży"
Alan Carr

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne


Książeczka została napisana przez znanego profesora psychologii, specjalizującego się w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi. Celem książki jest zapoznanie czytelników z pojęciem depresji, omówienie czynników ryzyka zaburzenia i czynników chroniących, a także czynników wewnętrznych i zewnętrznych podtrzymujących depresję, ponadto danie wskazówek, co do diagnozy i interwencji. Podręcznik zawiera też wskazania jak oceniać prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa i jak postępować
z osobą grożącą samobójstwem. 
Książka pozwala lepiej zrozumieć problemy nastolatków, uwrażliwia na  na niektóre zachowania młodych ludzi. Rodzicom dzieci cierpiących na depresję daje możliwość zdobycia wiedzy, zrozumienia procesu i podpowiedź pewnych działań i zachowań wobec własnego dziecka.

 Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta


.

okładka książki "Depresja i próby samobójcze wśród młodzieży"
 
okładka książki "Powiedz to inaczej"

"Powiedz to inaczej"
Dana Caspersen, Joost Effers

Wydawnictwo Czarna Owca


Książka stanowi, jak to nazywają autorzy „projekt horyzontalny”, gdzie koncepcja, tekst autorski, redakcja, projekt graficzny stanowią jedność. Nie ma w tej książce, prostej liniowej narracji, opowieści. Jest to spójna graficznie i treściowo prezentacja zasad bycia w konflikcie i wychodzenia z konfliktu. Konflikt w tej książce prezentowany jest jako powszechne zdarzenie stanowiące część życia i dające możliwość zmiany. Autorzy akcentują możliwość wyboru zachowania, pokazując, że od nas należy, czy chcemy zaostrzyć konflikt, czy dążyć do jego rozwiązania. Pozycja zawiera dużo przykładów wypowiedzi, zarówno tych pozwalających rozwiązać konflikt, jak i tych go nasilających. Daje też możliwość ćwiczenia formułowania własnego stanowiska. Podsumowując, książka pokazuje ciekawe podejście do konfliktu i daje czytelnikowi możliwość przemyślenia własnych zachowań, kontrolowania ich i wybierania tych, które w danym momencie są według nas właściwe.
 

Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta

   

"Pułapka nadopiekuńczości"
Julie Lythcott-Haims

Wydawnictwo Dobra Literatura


Naturalną potrzebą każdego rodzica jest chęć towarzyszenia dziecku w jego rozwoju i wskazywanie najlepszych dróg, którymi powinno podążać. Jako dorośli ludzie wiemy lepiej, jak działa świat oraz co robić, aby odnieść sukces, dlatego tę wiedzę chcemy rzetelnie przekazać naszym pociechom. Chcemy je wspierać, bez względu na okoliczności. Czy jednak nie robimy im krzywdy, za bardzo się starając?
„Pułapka nadopiekuńczości” to książka, która pomaga odpowiedzieć na pytanie czy warto stawiać granice w naszej miłości, przybliża temat i wyjaśnia mechanizmy nadmiernego zaangażowania oraz wyjaśnia, dlaczego nasze oddziaływania wobec dzieci - będące przecież wynikiem dobrych intencji – często prowadzą do zupełnie innych efektów, niż tego oczekiwaliśmy. Autorka, Julie Lythcott-Haims w przystępny sposób skłania do refleksji oraz podpowiada, co możemy zmienić, aby skuteczniej pomagać naszym dzieciom osiągać sukcesy, z uwzględnianiem i zaspokajaniem potrzeb obu stron.  
 

Anna Jabłońska - psycholog

okładka książki "Pułapka nadopiekuńczości"
  
Sposób na trudne dziecko okładka

"Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna"
Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Książka „Sposób na trudne dziecko” została napisana przez dwójkę wybitnych specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Autorzy zadbali o to, żeby czytelnicy wynieśli z lektury zarówno wiedzę teoretyczną jak również praktyczną na temat tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych. Książka jest przeznaczona zarówno dla rodziców jak i dla nauczycieli. Znajdziemy w niej sugestie jak poradzić sobie z awanturującym się dzieckiem, któremu odmówiono kupna zabawki jak i również z nastolatkiem wypowiadającym wulgaryzmy czy zachowującym się niewłaściwie na lekcji.

Oprócz opisanych skutecznych technik behawioralnych do radzenia sobie z podopiecznymi znajdziemy również opis błędów, które czasem popełniamy przy ich stosowaniu oraz wskazówki jak ich unikać. Sporo jest również ciekawych pomysłów na wprowadzanie  konsekwencji niewłaściwego zachowania – np. jeśli nie zdążysz rano pościelić łóżka – następnego dnia wstajesz 15 min. wcześniej. Ciekawą zaproponowaną zasadą jest np. „nudne krzesło” na którym dziecko siedzi minutę krócej – jeśli pójdzie na nie spokojnie, bez awanturowania się.

Książka jest napisana w sposób przystępny i przejrzysty. Łatwo z niej korzystać, nie trzeba jej czytać „od deski do deski”.
Mając w ręku taką książkę żałuję, że moje dzieci są już dorosłe…
 

Lidia Zienkiewicz, psycholog

 
Wszelkie prawa zastrzeżone 2020 / Deklaracja dostępności / Polityka prywatności
UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT! 
 
W związku z wprowadzeniem w naszym kraju stanu zagrożenia epidemicznego zmianie ulega organizacja pracy Poradni. 

W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa Klientom i pracownikom Poradni (niedostępność środków dezynfekujących), dlatego wdrażamy inne formy pomocy i organizujemy pracę w sposób zdalny.

Wszystkie spotkania indywidualne oraz zajęcia grupowe zostają odwołane.  Z uwagi na dynamikę sytuacji w chwili obecnej nie wyznaczamy terminów kolejnych spotkań.

Nie przyjmujemy Klientów na terenie Poradni. W pilnych sprawach istnieje możliwość odebrania/złożenia dokumentów w punkcie
w przedsionku Poradni u dyżurującego pracownika.

Szczegółowe informacje na temat zasad funkcjonowania Poradni oraz możliwości i form kontaktu zostaną przekazane wkrótce - prosimy śledzić naszą stronę internetową.

Przepraszamy Państwa za utrudnienia - dla bezpieczeństwa nas wszystkich pozostańmy w kontakcie telefonicznym i mailowym. 


Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności