ul. Siennicka 40, 04-393 Warszawa
A+
A-

Książki

"Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały"
Joanna Faber, Julie King

Wydawnictwo Media Rodzina
 

Poradnik "przetrwania" dla rodziców napisany żywym, dowcipnym językiem. Autorki książki zajmują się prowadzeniem warsztatów umiejętności wychowawczych dla rodziców i każda z nich wychowała po trójce własnych dzieci. Wiedzą więc o czym piszą, rozumieją doskonale z czym borykają się rodzice małych dzieci. Jak pisze jedna z nich: „Chociaż sądziłam, że wychowanie dzieci bęczie dla mnie naturalną sprawą, to Jednak gcy trzeba dzień po dniu i noc po nocy zaspokajać bez ustanku wszystkie potrzeby i uczucia, nic nie jest łatwe i nikt - doskonały. Czasami jedyny cel to zwykłe przetrwanie”. Autorki dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą, doświadczeniem jak również doświadczeniem rodziców przychodzących do nich na warsztaty.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autorki przedstawiają zestaw podstawowych "narzędzi” niezbędnych w wychowywaniu małych czieci. Owe "narzędzia" będą potrzebne do tego, żeby poradzić sobie z trudnymi uczuciami dzieci (które mają wpływ na ich zachowana), niezbędne do skutecznego zachęcania dzieci do współpracy, pomogą w rozwiązywaniu konfliktów. Druga część książki jest poświęcona zastosowaniu "narzędzi” w rozwiązywaniu codziennych problemów takich jak: poranne wychodzenie z domu, zakupy w supermarkecie, sprzątanie czy konflikty między rodzeństwem.
Ogromną zaletą książki jest rozdział dotyczący wychowywania dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (jedna z autorek ma dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz z autyzmem).

Lidia Zienkiewicz - psycholog

 

 

 

"Świry, dziwadła i Zespół Aspergera"
Luke Jackson

Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna
 

Poradnik dla rodziców i nastolatków z zespołem Aspergera napisany przez trzynastolatka z zespołem Aspergera. Autor dowcipnie charakteryzuje, czym jest zespół a potem opisuje rożne trudności w funkcjonowaniu, zwłaszcza w funkcjonowaniu społecznym, sposoby radzenia sobie, daje też pewne wskazówki postępowania. Często zwraca się do czytelnika, mówiąc, co może być trudne, co dla niego osobiście jest trudne, co jest po prostu typowe dla zespołu Aspergera. Zachowuje przy tym dość duży dystans, wskazując wprost na potrzebę zaakceptowania siebie. Luce Jackson wychowuje się wraz z licznym rodzeństwem, jeden z jego braci cierpi na ADHD, a najmłodszy na autyzm, w książce można znaleźć też dużo odniesień, do tych dwóch zaburzeń, zwłaszcza ciekawe porównania, ze wskazaniem na cechy wspólne. Plusem książki jest lekki styl, w jakim została napisana.

Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta
 

"Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami"
Ronald M. Rapee, Ann Wignall, Susan H. Spence, Vanessa Cobham, Heidi Lyneham

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego


Książka warta polecenia rodzicom dzieci lękowych. Nie tylko opisuje przyczyny lęku i jego przejawy, ale przede wszystkim jest programem, który krok po kroku uczy, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka. Autorzy nie oszukują, iż poradzenie sobie z lękiem dziecka będzie szybkie i na pewno skończy się sukcesem. Przedstawiane propozycje ćwiczeń wymagają czasu, cierpliwości i zaangażowania nie tylko dziecka, ale przede wszystkim rodzica (zarówno dziecko, jak i rodzic mają odrębne zadania do wykonania, proponowane są również wspólne aktywności). Wspólna praca według zawartych w tej książce wskazówek może przynieść jednak wiele korzyści: zrozumienie mechanizmów pojawiania się lęku, zmniejszenie częstotliwości pojawiania się reakcji lękowych u dziecka oraz wypracowanie sposobów radzenia sobie z nimi, rozwijanie potrzebnych w życiu dziecka umiejętności (na przykład radzenie sobie z dokuczaniem) czy poprawę więzi między dzieckiem a rodzicem. 

Przemysław Marszał - psycholog

 
 

"Nie przydeptuj małych skrzydeł"
Katarzyna Wnęk-Joniec

Wydawnictwo Akademickie "Żak"

 

Obowiązkowa lektura każdego rodzica! Napisana prostym językiem - językiem dziecka. Kwintesencja tego, co najważniejsze w wychowaniu i budowaniu relacji z dzieckiem, uczy wrażliwości na potrzeby małych dzieci. Książeczka mała, ale bardzo bogata w treść.
Każdy rozdział to apel małego dziecka do rodzica, na przykład:

  • Szanuj mnie,
  • Przytulaj mnie,
  • Nie mów o mnie źle,
  • Pomóż mi się złościć,
  • Pozwól mi płakać,
  • Nie lekceważ moich lęków,
  • Nie dawaj mi wszystkiego, o co poproszę,
  • Ja także chcę być wysłuchany,
  • Daj mi swój czas,
  • Wspieraj mnie mądrze.

 

Anna Gromek, psycholog 

"Coś zupełnie innego. Piekło dorastania"
Arnhild Lauveng

Wydawnictwo Smak Słowa
 

Autorka wstrząsającej książki autobiograficznej „Po drugiej stronie lustra” opisującej trudne doświadczenie przeżywania przez nastolatkę zaburzenia psychotycznego oraz pobytu w szpitalu psychiatrycznym, tym razem jako psychoterapeutka napisała książkę dla młodych czytelników borykających się z rożnymi trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi, a także dla różnych osób w ich otoczeniu: rówieśników rodzeństwa, rodziców, dziadków, sąsiadów, nauczycieli. Książka jest podzielna na dwie części: pierwsza składa się z opowiadań, których bohaterowie przeżywają różne trudności psychiczne, jest opisane ich środowisko, działania bliskich. Widać wyraźnie, że niektóre postawy, zachowania rówieśników, dorosłych, pomagają w poradzeniu sobie z problemem, a niektóre wyraźnie zwiększają przeżywane trudności. Problemy nastolatków są pokazane przez opis ich odczuć, przeżyć, zachowań, nie są nazwane, czy sklasyfikowane medycznie.  Pozwala to nastoletniemu czytelnikowi identyfikować się
z postacią, a dorosłemu dają możliwość refleksji nad bliskimi sobie dziećmi, a także nad własnym zachowaniem i jego konsekwencjami. W drugiej części autorka, bez sensacji, czy budzenia lęku, starannie objaśnia czym są zaburzenia psychiczne, jak wpływają na organizm stosowane leki, i dlaczego nie zawsze działają, co to jest psychoterapia, co się dzieje po przyjęciu do szpitala psychiatrycznego oraz wiele innych kwestii istotnych dla osoby rozważającej podjęcie leczenia bądź już leczącej się psychiatrycznie.
Książkę warto polecić nastolatkom - może pomóc zrozumieć problemy własne i problemy przyjaciół, a także w sposób przystępny odpowiada na wiele pytań, o tym czym są zaburzenia, jak się je leczy. Rodzice, nauczyciele w przedstawionej pozycji znajdą opisy konkretnych zachowań - co może pomóc w refleksji na własnymi zachowaniami w kontekście problemów psychicznych dzieci i młodzieży.

Anna Steinhagen, psycholog, pedagog, psychoterapeuta 

"Niechęć do szkoły"
David Heyne, Stephanie Rollings

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
 

Książka poświęcona jest interwencji w przypadku odmowy chodzenia szkoły, która, wbrew publicznej opinii,  nie jest tożsama z wagarowaniem. Oprócz nieobecności w szkole charakteryzują ją  występujące u dzieci odznaki problemów emocjonalnych, gównie nadmiernej lękliwości, przygnębienia i różnych objawów somatycznych. Dzieci w trakcie nieobecności w szkole pozostają w domu, a rodzice o tym wiedzą, u uczniów tych nie obserwuje się problemów wychowawczych. Według autorów odmowę chodzenia do szkoły zazwyczaj poprzedza jedno z wymienionych zdarzeń: zmiana szkoły, choroba członka rodziny, bądź inne stresujące wydarzenia w rodzinie, lęk w sytuacjach szkolnych, izolacja rówieśnicza, natomiast inne czynniki podtrzymują zaburzenia. Książka oprócz opisu przedstawia również sposób interwencji - obejmujący zarówno pracę z dzieckiem, rodzicami jak i z personelem szkoły. Działania oparte są na założeniach terapii poznawczo- behawioralnej. Dokładnie została także opisana strategia powrotu ucznia do szkoły.
 

Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta

 
 

"Moje dziecko doprowadza mnie do szału"
Isabelle Filliozat

Wydawnictwo Esprit


Poradnik dla rodziców dzieci  w wieku 6-11 lat. To kompendium wiedzy o psychicznym rozwoju dziecka. Autorka krok po kroku omawia prawidłowości rozwojowe w danym wieku, w przejrzysty sposób tłumaczy zawiłe różnice między spojrzeniem na świat rodzica, a postrzeganiem otoczenia przez dziecko. Książka wyjaśnia między innymi co powoduje u dziecka napady złości, radzi jak zachować się, gdy dziecko rzuca rzeczy, gdzie popadnie. Pomaga rozpoznać przyczyny stresu dziecka.  Książka daje do myślenia i motywuje do działania.

Anna Gromek - psycholog

 
 

"Depresja i próby samobójcze wśrod młodzieży"
Alan Carr

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne


Książeczka została napisana przez znanego profesora psychologii, specjalizującego się w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi. Celem książki jest zapoznanie czytelników z pojęciem depresji, omówienie czynników ryzyka zaburzenia i czynników chroniących, a także czynników wewnętrznych i zewnętrznych podtrzymujących depresję, ponadto danie wskazówek, co do diagnozy i interwencji. Podręcznik zawiera też wskazania jak oceniać prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa i jak postępować
z osobą grożącą samobójstwem. 
Książka pozwala lepiej zrozumieć problemy nastolatków, uwrażliwia na  na niektóre zachowania młodych ludzi. Rodzicom dzieci cierpiących na depresję daje możliwość zdobycia wiedzy, zrozumienia procesu i podpowiedź pewnych działań i zachowań wobec własnego dziecka.

 Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta


.

 
 

"Powiedz to inaczej"
Dana Caspersen, Joost Effers

Wydawnictwo Czarna Owca


Książka stanowi, jak to nazywają autorzy „projekt horyzontalny”, gdzie koncepcja, tekst autorski, redakcja, projekt graficzny stanowią jedność. Nie ma w tej książce, prostej liniowej narracji, opowieści. Jest to spójna graficznie i treściowo prezentacja zasad bycia w konflikcie i wychodzenia z konfliktu. Konflikt w tej książce prezentowany jest jako powszechne zdarzenie stanowiące część życia i dające możliwość zmiany. Autorzy akcentują możliwość wyboru zachowania, pokazując, że od nas należy, czy chcemy zaostrzyć konflikt, czy dążyć do jego rozwiązania. Pozycja zawiera dużo przykładów wypowiedzi, zarówno tych pozwalających rozwiązać konflikt, jak i tych go nasilających. Daje też możliwość ćwiczenia formułowania własnego stanowiska. Podsumowując, książka pokazuje ciekawe podejście do konfliktu i daje czytelnikowi możliwość przemyślenia własnych zachowań, kontrolowania ich i wybierania tych, które w danym momencie są według nas właściwe.
 

Anna Steinhagen - psycholog, pedagog, psychoterapeuta

 
Wszelkie prawa zastrzeżone 2019 / / Polityka prywatności
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności