ul. Siennicka 40, 04-393 Warszawa, (22) 610-21-32 (22)277-14-86
Drodzy Rodzice!

W związku z zaistniałą sytuacją przygotowałyśmy dla Państwa listę wskazówek ułatwiających poradzenie sobie ze zmianą organizacji dnia codziennego.  Poniższe rady mogą być szczególnie przydatne dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym - w przygotowaniu wskazówki dla młodzieży i dorosłych.

Zapraszamy!
 

1. Przygotuj plan dnia, wyznacz czas na prace własną, czas zabawy z dziećmi, czas wolny dla domowników, czas na spacer, uwzględnij zabawy i aktywności, które będziecie realizować. Działanie zgodne z ustalonym planem wprowadzi harmonie i codzienną rutynę.

2. Podążaj za dzieckiem i nie tłumacz mu wszystkiego na raz jeśli tego nie potrzebuje. Jeśli dziecko zadaje pytania należy powiedzieć mu prawdę dostosowaną do jego poziomu rozwoju i percepcji świata np. „to normalne, że boimy się rzeczy, których nie znamy, choroba, na którą choruje dużo ludzi, cały czas jest badana przez Pana/ą doktor, żeby znaleźć lekarstwo, mam nadzieję, że szybko się to uda i wtedy wszyscy wyzdrowieją.

3. Nie izoluj dziecka przed informacjami- dzieci szczególnie te od 6 do 10 roku życia są niezwykle wyczulone na słowa aktualnie często pojawiające się w mediach : śmierć, zgon, epidemia, jednak jeszcze nie potrafią adekwatnie przefiltrować tych informacji. To moment kiedy trzeba wyjaśnić dziecku jak działają media i dlaczego tak często używają obecnie tych pojęć.

W wyjaśnieniu dziecku aktualnej sytuacji, rozmowie na temat jego przeżyć i emocji mogą pomóc poniższe materiały:


 

koronawirus
 
4. Pamiętaj, że dziecko w obecnej sytuacji będzie doświadczało palety różnych emocji, ważne jest aby akceptować te emocje, starać się odpowiadać na potrzeby dziecka.

5. W relacji miedzy rodzeństwem, które do tej pory nie spędzało ze sobą tyle wspólnego czasu mogą pojawić się kłótnie i spory. Ważne jest wtedy  tworzenia planu dnia oraz w miarę możliwości zorganizowania oddzielnych przestrzeni do zabawy i pracy, na przemiennie robimy coś razem i coś zupełnie oddzielnie. Pamiętaj, że dzieci zaadaptują się do nowych warunków i po kilku dniach emocji będzie mniej.

6. Zaangażuj dziecko w prace domowe, niech segreguje skarpetki, dzieli pranie na kolory, może policzyć ile skarpetek wpadło do prania, niech rozładowuje zmywarkę czy będzie pomocą w przygotowywaniu posiłków.

7. Twórzcie wspólnie gry planszowe i domowe wersje znanych gier dostępnych na rynku.

8. Zaplanuj codzienną aktywność na świeżym powietrzu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (unikanie skupisk ludzi, placów zabaw).

9. Najbliższe tygodnie mogą być czasem, kiedy dzieci będą potrzebowały więcej bliskości i bycia z Wami rodzicami.  To dobry moment na pielęgnację relacji z dziećmi.


Drodzy Rodzice, w przypadku pytań, potrzeby konsultacji, wsparcia czy sytuacji wymagającej interwencji specjalisty - zachęcamy do kontaktu z pracownikami Poradni, którzy dyżurują pod telefonami oraz na Skype. Aktualny grafik dyżurów można znaleźć tutaj

Z życzeniami zdrowia i spokoju
 
Katarzyna Czupryna, Marta Bogusławska-Michniak, Anna Pliszka



 
Wszelkie prawa zastrzeżone 2024 / Deklaracja dostępności / Polityka prywatności

 W dniu 2.11.2024 r. (sobota) - Poradnia nieczynna
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności