ul. Siennicka 40, 04-393 Warszawa, (22) 610-21-32 (22)277-14-86
 
Drodzy Rodzice!

Zapraszamy Was do zapoznania się ze wskazówkami, które wspierają utrzymanie dobrostanu psychicznego w czasie epidemii COVID 19.
Poniższe wytyczne zostały opracowane na podstawie zaleceń EFPA (European Federation of Psychologists' Associations).
 
1. Utrzymuj (bezpieczną) łączność!
Bądź w kontakcie telefonicznym, mailowym, smsowym z bliskimi Ci osobami. Utrzymywanie kontaktów społecznych, z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi - pozwala na dzielenie się swoimi uczuciami, informacjami a tym samym łagodzenia stresu związanego z zaistniałą sytuacją i zadaniami dnia codziennego.
 
2. Szukaj informacji z zaufanych źródeł.
Ogranicz oglądanie, czytanie i słuchanie wiadomości, które powodują niepokój. Stały strumień wiadomości, może niemal u każdego wywołać niepokój. Nie słuchaj plotek. Zaplanuj czas na sprawdzanie wiadomości do jednego lub dwóch razy dziennie.
 
3. Utrzymuj znane rutyny lub twórz nowe.
Realizuj znane sobie i lubiane formy spędzania czasu, porządku dnia. Jeśli dzieci zostały w domu, twórzcie nowe harmonogramy, starając się uwzględnić potrzeby wszystkich domowników. Plan daje poczucie bezpieczeństwa – staraj się realizować stałe punkty, np.: gotowanie, sprzątanie, śpiew, malowanie, inne zajęcia.
 
4. Rozmawiaj z dziećmi.
Wytłumacz dzieciom co się dzieje – jak można się zakazić, jak dbać o swoje zdrowie, dostosowując język i ilość informacji do ich wieku. Pamiętaj, że dzieci obserwują Twoje zachowanie i emocje szukając wskazówek, jak radzić sobie z uczuciami.  Dla uspokojenia emocji pomocne mogą być harmonogramy dnia i rutynowe czynności. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie zostawiaj dzieci pod opieką innych osób.
 
5. Dbaj o siebie!
Postaraj się zapewnić sobie wystarczająca ilość snu, odpoczynku. Jedz wystarczająca ilość pożywienia, zwracaj uwagę na jego jakość. Angażuj się fizycznie. Zwracaj uwagę na swoje uczucia i potrzeby. Nie wszystko da się teraz zrobić, ważniejsze jest zauważanie tego co czujesz i co potrzebujesz. Rozmawiaj z innymi, o tym jak  Ty się czujesz. Słuchaj innych.
 
6. Wszystko co czujesz jest prawidłowe.
Możesz czuć się zmęczony, bezradny, zły, rozczarowany.... wszystkie uczucia są prawidłowe. Pamiętaj o tym, żeby wyrażać je w sposób bezpieczny dla siebie i Twojego otoczenia. Jeśli czujesz, że trudno Ci wytrzymać i opanować się, poproś o pomoc specjalistę (psychologa, lekarza). Pamiętaj, że zmiana rytmu dnia, sposobu pracy wymaga czasu i jest to proces i nie wydarzy się to z dnia na dzień!
 
7. Unikaj nieprzydatnych strategii radzenia sobie.
W dłuższej perspektywie stosowanie używek (alkohol, narkotyki) mogą pogorszyć Twój stan psychiczny, fizyczny i dobre samopoczucie. Korzystaj ze strategii, które znasz i pomagały Ci w przeszłości, w radzeniu sobie ze stresem.
 
8. Miej plan „B”.
Przygotuj plan działania na ewentualne zachorowanie.
Sprawdź, czy masz dostęp do leków, które aktualnie przyjmujesz. Przygotuj nr telefonów, które mogą być przydatne (opieka medyczna, transport, jedzenie). Ustal, kto z Twoich bliskich może Ci pomóc? Aktywuj sieć społeczną. Jeśli masz zwierzęta, dowiedź się, kto może się nim zająć na czas Twojej choroby.
 
9. Dbanie o zdrowie psychiczne jest w tym czasie równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne!
 
10.  Jeśli czujesz, że chcesz porozmawiać o tym co się dzieje – zadzwoń, napisz!
Kontakty do naszych specjalistów dostępne są w grafiku dyżurów specjalistów. Zapraszamy!
 
 
Opracowała Marta Bogusławska-Michniak
Wszelkie prawa zastrzeżone 2024 / Deklaracja dostępności / Polityka prywatności

 W dniu 2.11.2024 r. (sobota) - Poradnia nieczynna
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje  polityka prywatności